Jak s výběrem krbu

S orientací ve světě krbů, krbových kamen a krbových vložek radí Ing. Zdeněk Loudát.Zaměřuje se na obestavby krbových vložek zejména do pasivních a nízkoenergetických domů. Již několik let jsou krby standardem každé novostavby. Moderní krb je často estetickou záležitostí, častěji však nabízí mnoho dalších funkcí. Své uplatnění má pořád teplovzdušný krb. Samozřejmě, hodně záleží na typu stavby a zejména dispozičním řešení, nicméně teplovzdušní krby mají schopnost vytopit jednu místnost a  s využitím rozvodů i místností více. Pro nízkoenergetické stavby se vyplatí především akumulační krb, který nepotřebuje vysoký výkon na zvýšení teploty. Akumulační krby dokáží rovnoměrně distribuovat teplo v místnosti a nevytváří až takové proudění vzduchu jako teplovzdušné krby. Výhodou je, že teplo sálají i po vyhasnutí topeniště. Specifikem akumulačních krbů je schopnost uchovávat teplo vyprodukované krbovou vložkou a to následně uvolňovat do místnosti sáláním. To ocení nejen majitelé nízkoenergetických a pasivních domů, ale třeba také alergici. Sálavé teplo je zdraví prospěšné, nevíří vzduch, nezvyšuje prašnost, na rozdíl od klasických konvenčních topidel. Teplo se šíří prostorem na principu vlnění a ohřívá všechny předměty v dosahu.

Jak velký krb si pořídit

Myslíte, že rozhodujícím parametrem bude rozměr místnosti? Není to jediný údaj, který musíme vzít v úvahu. Důležité je i to, o jaký typ stavby se jedná – jiný krb si pořizujeme na chatu jen jako doplňkový zdroj tepla a jiný jako hlavní zdroj tepla do rodinného domu. Zcela jiné parametry pak budou mít krby určené jen pro estetické účely. Jiný krb je vhodný do dřevostavby,jiný pro pasivní domy a jiné krby jsou vhodné do starších rekonstruovaných zděných staveb

Zvolit správnou velikost krbu k poměru k jeho výkonu je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Pokud zvolíme příliš velký krb, který nikdy nedokážeme pořádně roztopit, bude se častěji zápasit se začouzeným sklem, krb zbytečně kouří. Poddimenzovaný výkon, kdy krb neustále přetápíme, vede k poškození součástí topného systému. Pro určení správného výkonu se používá zjednodušené pravidlo, že 1 kW výkonu stačí k vytopení 20 m3 prostoru. Složitější výpočty ale správně zohledňují i tepelnou ztrátu a způsob využívání objektu

Konzultace, akce, slevy

Pro nové i stávající zákazníky, kteří potřebují poradit s výběrem krbu, jsou tu konzultace po dohodě nejlépe přímo na místě určené pro stavbu krbu.
Termín konzultace pro stavbu krbů je třeba dohodnout osobně nebo telefonicky na tel. čísle +420 777 263 821  nebo  mailem: zdenek.loudat@gmail.com

Protože ne všichni zákazníci mají jasnou představu, jaký krb či krbová kamna vlastně chtějí a potřebují,  pomůžeme vám s výběrem vhodného typu topidla pro Váš dům, byt či chalupu, uděláme výpočet výkonu a po dohodě o dispozičním uspořádání a vzhledu vám připravíme  návrh a cenovou kalkulaci. Konzultace jsou zdarma.

Pro rychlejší průběh konzultace je potřebné  mít půdorys s rozměry místností, případně řez domu a máte-li  tak i vzor, jak by mohl krb  či krbová kamna vypadat (obrázek, návrh architekta, vlastní náčrt).  Jde o to, abychom zjistili, jaký styl se vám líbí a případně k jakým materiálům se přikláníte.

Po odsouhlasení technického řešení, typu krbové vložky a ceny a podepsání smlouvy následuje objednávka materiálu nutného pro zahájení stavby a pak následně nástup na stavbu v termínu dle dohody při podpisu Smlouvy o dílo.

Stavba krbů a krbových kamen u novostaveb probíhá většinou v poslední třetině stavby domu. Stavba krbu  je ukončena topnou (tahovou) zkouškou, předáním návodu k použití, záručního listu a potvrzením předávacího protokolu. Proběhne též předání vyúčtování a doplacení zbývající částky za stavbu.

Krby do pasívních a nízkoenergetických domů

Pasivní dům je specifickou stavbou, která funguje na bázi rekuperace tepla. To znamená, že pokud domu dodáte více tepla, než co je stavba schopná pojmout, dochází nejen ke zbytečným nákladům a diskomfortu, ale především k potlačení hlavní výhody domu. V pasívních domech potřebuje oheň v krbu takový vzduch, který není možné čerpat z interiéru a veškeré modely krbových kamen je možné napojit na externí přívod vzduchu . Další podmínkou je, že komín nesmí sálat teplo a musí dokonale izolovat.

Pro pasívní a nízkoenergetické domy je třeba hledat krby a krbová kamna, která mají nízký výkon a všem těmto požadavkům plně vyhovují.

Novinky, ceny a účel

Výběr a stavba krbu je důležité rozhodnutí. Pokud zvažujeme, že krb pořídíme jako estetický doplněk, je zbytečné použití krbové vložky vyšší třídy a zatěžovat se detaily jako sekundární spalování, výkon, nejvyšší účinnost, dokonalá těsnost topeniště apod.

Pokud zvažujeme na první místo teplovzdušné vytápění a třeba vytápění i více místností, je lépe zvolit kvalitní krbovou vložku a kvalitní krbovou obestavbu se zárukou plné funkčnosti i po mnoha letech intenzivního topení. Tu je dobré brát ohled na účinnost krbové vložky a délku hoření na jedno přiložení, protože tyto faktory budou mít při intenzivním topení velký vliv na ekonomiku vytápění.

Pokud bude krbová vložka vytápět více místností, je lepší zvolit krbovou vložku vyššího výkonu. Poddimenzovaná krbová vložka napojená na teplovzdušné rozvody nestačí svým nižším výkonem vyhřát všechny dostupné místnosti. Ve snaze vytopit všechny místnosti  pak majitel přikládá více než je maximální doporučovaná spotřeba dřeva a dochází k přetápění krbové vložky s neblahými dopady na životnost krbové vložky.

Ve většině případů je umístění krbové obestavby s krbovou vložkou dáno dispozicí samotného komína a té části komína, která propojuje krb a komínový průduch, do kterého jsou odváděny škodlivé plyny produkovány v krbu.  V případě, že komín zasahuje do místnosti, je často vhodnější umístění krbové vložky vedle komína než před ním a asymetričnost vyřešit upravenou krbovou obestavbou.

K vlastnímu tvaru krbové vložky je třeba vědět, že nejlépe hoří krbová vložka se symetrickým topeništěm. Krbová vložka rohová, krbová vložka třístranná a krbová vložka průhledová je náročnější na tah komína, více se zakuřuje sklo a jejich topný výkon je nižší. Topný vzduch se totiž ohřívá tam, kde není sklo a v případě například třístranné krbové vložky zbývá k ohřevu pouze zadní strana a kobka.

Teplovzdušné krbové vložky jsou ...

Pokud uvažujete o koupi krbu, nejdříve si tedy ujasněte, k čemu daný krb budete využívat. Primárně jsou krbové vložky rozděleny do 3 kategorií:

  • teplovodní krbové vložky
  • teplovzdušné krbové vložky
  • plynové krbové vložky

Teplovodní krbové vložky mají mnoho výhod, díky nimž je mnoho z nás využívá. Jednou z největších výhod je, že díky teplovodnímu výměníku ohřívají vodu do radiátorů či akumulační nádrže. Pak lze ohřívat jak vodu v radiátorech, a nahradit plynové či elektrické vytápění, ale současně je to i ohřívač vody, tedy boiler. Nespornou výhodou těchto teplovodních krbových vložek je možnost využití jako kotel, krb ale také obě zařízení najednou.

Teplovodní krbové vložky mají i mnoho výhod týkajících se výkonu a síly výhřevu krbu. Výkon teplovodních krbových vložek záleží samozřejmě na velikosti daného typu, nicméně může dosahovat až 25 kW, přičemž až 80 % výkonu je předáváno do teplovodního výměníku. Pokud tedy disponujete alespoň průměrně zateplenými prostory, teplovodní krbová vložka vám v tomto případě vytopí až 450 m3 obytného prostoru.

Pokud jste se setkali s projektanty, kteří tvrdí, že krby a krbová kamna do pasivních a nízkoenergetických domů nepatří, protože hrozí přetopení objektu a lze jen těžko sehnat modely odpovídající přísným požadavkům těchto staveb, tak právě krbové vložky BeF Passive jsou určené pro vytápění pasivních a nízkonákladových domů.

Tyto krbové vložky se vyznačují maximální těsností topeniště, nízkým výkonem a současně vysokou účinností. Topeniště krbových vložek BeF Passive je vyloženo masivním akumulačním materiálem Carcon, který optimalizuje tok spalin a zajišťuje dokonalé spalování topiva. Výhodou těchto krbových vložek je proto nízká spotřeba dřeva. Současně splňují i přísné evropské limity na emise.

Krby Vysočina, novinky pro pasívní a nízkoenergetické domy
Krby Vysočina, novinky pro pasívní a nízkoenergetické domy
Krby Vysočina, novinky pro pasívní a nízkoenergetické domy
Krby Vysočina, novinky pro pasívní a nízkoenergetické domy

#tag #krb #krby #palivové dřevo #krbová kamna #novinky #najdi slevu #levně #krby levně #start dance #naše krby #vánoční dekorace #koš na dřevo u krbu #jarní prázdniny 2019 #chatař a chalupář #dárky pro muže #dárky pro ženy #vánoční dárky #prostřeno #kaufland leták na příští týden #billa #penny leták # tesco leták #lidl leták #billa leták #kamnář #komíny #komínové systémy #kachle #kamna #pece #komín #dům #stavba #zahrada #BeF Passive #nizkoenergetické domy #pasívní domy #krbové vložky #levné topení #palivové dřevo #dřevo #Vysočina #akce #cena #porovnání cen #pro vytápění #Krby Vysočina #krby Vysocina